Aktualności

AUDIOBOOK Z 14. ENCYKLIKAMI - DAR NA 100-LECIE URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

·aktualności ·10 października 2020

Premiera Encyklik św. Jana Pawła II Jasnej Górze i w Krakowie

Dzięki nieocenionej pomocy mecenasa przedsięwzięcia – Poczty Polskiej oraz we współpracy z zakonem Ojców Paulinów, jeszcze w roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II na rynku wydawniczym ukazuje się wyjątkowy materiał: wszystkie 14 encyklik papieża Polaka zebrane w formie nagrań audio trwających łącznie ponad 47 godzin! Swojego głosu użyczają znani oraz cenieni: Jerzy Zelnik, Andrzej Mastalerz, Jerzy Kowalski, Marcin Kwaśny, Rafał Porzeziński i inni. Uzupełnieniem nagrań jest krótka i prosta w odbiorze książeczka autorstwa o. Macieja Zięby zawierająca objaśnienie każdej z encyklik.

Obecne czasy, w których pozbawieni jesteśmy prawdziwych autorytetów, wymagają od nas znalezienia chwili na usłyszenie głosu prawdy. Święty Jan Paweł II zaś przez całe swoje życie, od dzieciństwa naznaczonego trudnymi doświadczeniami, zawsze jej prawdy. Swój pontyfikat oparł przede wszystkim na Bogu i zawierzeniu Maryi, ale tę miłość rozsiewał na ludzi, do których udawał się w licznych pielgrzymkach.

Ojciec Święty pozostawił mądrość, na której niejeden może zbudować swoje życie. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok i wsłuchać się w jego słowa. W dzisiejszym zagonionym świecie nie zawsze jednak mamy czas na długą i uważną lekturą, a encykliki z pewnością wymagają ogromnego skupienia. Stąd pomysł na przygotowanie ich w wersji do słuchania. W ciszy domu lub też na przykład stojąc w korkach znacznie łatwiej jest wsłuchać się w słowo, które niesie nadzieję, miłośc i daje konkretne rady, czym się w życiu kierować. Jako wydawca mamy nadzieję, że teksty te będą drążyć serca słuchaczy, kształtując je po myśli wielkiego Autora.

„Jesteśmy świadkami historycznej chwili, bo to, co zrodziło się w sercach na Jasnej Górze prawie 2 lata temu, dzisiaj mamy w rękach. Audiobook z 14 encyklikami Jana Pawła II. Mamy możliwość odpieczętowania go i słuchania – powiedział na początku spotkania o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru na Skałce – Kiedy byłem jeszcze dyrektorem Instytutu Maryjnego, Rafał Porzeziński przywiózł na Jasną Górę Macieja Jankiewicza, prezesa Pocztyliona – z wielkim pragnieniem jego serca – przekazać innym dziedzictwo świętego Papieża, tutaj spotkało się z odpowiedzią, w postaci realizacji tego audiobooka”.

„To nie było 2 lata temu, tylko 12 lat temu bardzo zapragnąłem, by ten audiobook się pojawił – dodał Rafał Porzeziński – Pierwsze nagranie, jakie dokonaliśmy, rzeczywiście miało miejsce 12 lat temu. Czyli rodziło się to w wielkich bólach. Jerzy Zelnik był tą osobą, która nagrała pierwszą encyklikę, i długo ta encyklika pozostawała jako memento, że dobrze byłoby, żeby kiedyś całość znalazła się w dźwięku. Nie ma takiej możliwości, żeby usłyszeć głos Jana Pawła II, który nam opowiada swoje encykliki, to było niemożliwe, dlatego dobór aktorów, którzy znaleźli się na owej płycie, był ważny, bo każde z tych nazwisk to są ludzie, którzy nie tylko Ojca Świętego Jan Pawła II kojarzą z kremówek, ale też mają żywą relację z Kościołem”.

„Przeżywamy ten moment odkrywania na nowo encyklik Jana Pawła II w formie audiobooka w chwili, w której świat próbuje czytać nową encyklikę papieską, encyklikę papieża Franciszka, i widzimy jak bardzo to czytanie przychodzi z trudem, (…) więc z pewnością to, że encykliki Jan Pawła II będziemy mogli posłuchać w samochodzie, albo wszędzie tam, gdzie pójdziemy, że one będą nam służyć w takiej formie dźwiękowej, jak sądzę ułatwiającej usłyszenie Jana Pawła II, to jest coś bardzo wielkiego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni” – powiedział o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

„Jan Paweł II mówił do każdego i trafiał do każdego poprzez serce, ponieważ encykliki to są takie drogowskazy, które trafiają do serca – zauważył Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej – Trafiał do ludzi wykształconych i do tych mniej wykształconych poprzez to, że właśnie sercem trzeba czytać te encykliki. Inaczej się nie da”.

Premiera wydania „Encyklik św. Jana Pawła” w wersji audio odbyła się 8 października na Jasnej Górze oraz 11 października w Krakowie w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001