Aktualności

Życie Maryi

·aktualności ·10 września 2019

Musical „Życie Maryi”
w wykonaniu zespołu ewangelizacyjnego Guadalupe z Lublina,
wspólnie ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus oraz Gośćmi

Musical został zaprezentowany w sobotę, 7 września o godz. 18.00 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Wystąpiło w nim wraz z grającym na żywo zespołem muzycznym – 60 osób.
 „Życie Maryi” to musical przedstawiający za pomocą śpiewu, muzyki i tańca życie Matki Bożej, od momentu zwiastowania przez nawiedzenie świętej Elżbiety, narodzenie, ofiarowanie, odnalezienie Jezusa w świątyni jerozolimskiej, wesele w Kanie, nauczanie, drogę krzyżową, śmierć, zmartwychwstanie Jezusa, i zesłanie Ducha Świętego.

„To cała historia Zbawienia przedstawiona oczami Matki Bożej” – mówił witając zgromadzonych o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator i pomysłodawca wystawienia musicalu na Jasnej Górze. O. Tabulski podkreślił, że musical to „uczta duchowa wprowadzająca w tajemnice życia Maryi”. „Bardzo się cieszymy, że ten 28. raz, bo taka jest liczba wystawień tego musicalu, może być tu zaprezentowany, i że możemy być świadkami tego niezwykłego wydarzenia w wigilię święta Narodzenia Maryi” – mówił o. Tabulski.

„Wcześniej na Jasnej Górze mieliśmy koncerty, wiele razy posługiwaliśmy, prowadziliśmy czuwania w kaplicy Matki Bożej. Jasna Góra jest nam szczególnie bliska przez nasze pielgrzymowanie. Więc tym ochotniej zgodziliśmy się, żeby ten musical był tutaj” – mówi Agnieszka Beszłej, liderka wspólnoty Guadalupe, autorka piosenek, wokalistka i gitarzystka. W spektaklu odgrywa postać Matki Bożej. Spektakl wystawiono już wiele razy w Lublinie, ale także w innych miastach i miasteczkach Polski. Specjalny pokaz odbył się także w Londynie dla tamtejszej Polonii. Cały musical pokazuje Życie Maryi, tajemnicami Różańca świętego. Musical jest bardzo maryjny, ale w centrum jest Jezus! To jest piękne, że Maryja prowadzi do Jezusa” – mówi Agnieszka Beszłej. „Chcieliśmy, żeby widzowie przybliżyli się do Matki Bożej, do Jej życia, i żeby mogli odczuć Bożą miłość. Wiele osób nam mówi, że bardzo mocno w czasie uczestnictwa w przedstawieniu odczuwali miłość Matki Bożej, miłość Jezusa. Celem musicalu jest ewangelizacja”.

Nasz musical -
to wielowymiarowa opowieść. Oczywiście są pewne wrażenia artystyczne, czysto ludzkie, ale jest to przede wszystkim przeżycie duchowe – podkreśla Krzysztof Gołaszewski, wcielający się w rolę rzymskiego żołnierza – Przed każdym spektaklem zawsze się modlimy, wzywamy Ducha Świętego, bo chcemy, żeby to była przede wszystkim modlitwa, żeby ludzie poczuli tę sferę duchową. Na pewno ten piękny śpiew porusza ludzi. Mamy wiele świadectw ludzi, którzy byli na tych musicalach, przeżywali to mocno, są nawet świadectwa nawróceń. Widzi się łzy, widzi się wzruszenie. Jest to przeżycie, poruszające serce, i wprowadza w stan modlitwy. W trakcie musicalu jest też okazja, żeby publiczność włączyła się w modlitwę”.

Pragniemy podziękować współorganizatorom:
Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Częstochowie,
Kustoszowi Jasnej Góry
oraz pracownikom Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego,
Dziękujemy za pomoc KSSE Katowice

Patronom medialnym: Tygodnikowi “Niedziela”, Radiu Jasna Góra, Biurowi Prasowemu JG, Radiu Fiat.

Spektakl wystawiony w Sali Papieskiej można obejrzeć na stronie internetowej zespołu: www.guadalupe.com.pl oraz kanale YouTube Jasnej Góry: www.youtube.com

 

Informacja na postawie BPJG

 

Rozmowa o Musicalu „Życie Maryi”
Audycja Polskie Radio „Czwórka” – Ślady na piasku,
Rozmowa – Małgorzata Bartas-Witan i Agnieszka Beszłaj

 

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001