Aktualności

Prymas Jasnogórski - Maryjne Drogi świętości

·aktualności ·23 kwietnia 2020

Zapraszamy 27 kwietnia 2020 na spotkanie i czuwanie

w cyklu:

Prymas Jasnogórski – Maryjne Drogi świętości

ABC oddania Matce Bożej. Wiara, nadzieja, miłość

Prymas Wyszyński – Patron naszego „uwięzienia”

Życie Stefana Wyszyńskiego w sposób heroiczny, a więc przekraczający naturalne dyspozycje, otwartego na działanie nadprzyrodzonej łaski bożej – było realizacją cnót wiary, nadziei i miłości w konkretnych wydarzeniach. Uznanie i zatwierdzenie tego przez Papieża Franciszka, otworzyło perspektywę ogłoszenia błogosławionym Prymasa Tysiąclecia. Nie tylko ze względu na niego samego, co przede wszystkim dla dobra wspólnoty Kościoła i Narodu, którym służył.

Kiedy odebrano mu osobistą wolność, pozbawiono możliwości spełniania powierzonych sobie zadań – przez wiarę nadzieję i miłość wyznawał: „wielkie rzeczy, uczynił Wszechmogący” Bóg przez Matkę Najświętszą. Współpracując z Bogiem, w swoistej szkole Maryi, wydoskonaliła się jego wiara, której istotą stało się bezwarunkowe zawierzenie Bożej Opatrzności. Rozpalona na nowo nadzieja dała impuls do myślenia o przyszłości. A poddane świętej zależności spojrzenie na miłość, w jej perspektywie pozwoliło odkryć w niewoli narzędzie prawdziwej wolności.

Wszystko to zrealizowało się w konkretnych działaniach Prymasa: Jego Osobistym oddaniu Matce Bożej; zamyśle odnowienia Ślubów Królewskich; programie Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski, którego kulminacją miał być Akt Oddania Polski Matce Bożej w niewolę miłości.

Te wszystkie dzieła dojrzewały w sercu Sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego w ukryciu i samotności, właśnie podczas uwięzienia. W coraz głębiej przeżywanej przez niego wtedy bliskości Maryi, w której odnalazł najpewniejszą drogę bezpiecznego dojścia do wyznaczonego sobie celu.

To swoiste Prymasowskie ABC oddania Matce Bożej, w wierze nadziei i miłości może stanowić umocnienie dla nas w obecnej sytuacji, pozornie bez wyjścia, a samego Prymasa czynić najlepszym na te czasy Patronem.

O tej właśnie drodze, konkretnych wydarzeń z życia przyszłego błogosławionego – rozmawiać będziemy z Ewą Czaczkowska, autorką Biografii przyszłego błogosławionego kardynała Stefana, a także ukazującej się właśnie teraz książki „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”

Zapraszają Małgorzata Bartas-Witan i o. Mariusz Tabulski OSPPE

27 kwietnia 2020, godz. 19.30

w cyklu

Prymas Jasnogórski – Maryjne Drogi świętości

ABC oddania Matce Bożej. Wiara, nadzieja, miłość

Patron naszego „uwięzienia”

Spotkanie z Ewą Czaczkowską (online)

autorką książki: „Prymas Wyszyński. Wiara nadzieja miłość”

21.00 – Apel Jasnogórski

21.30 – 24.00 – Czuwanie w intencji dobrego przygotowania do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia będziemy błagać Boga o ustanie epidemii w Polsce i na świecie.

24.00 – Msza św.

 

o. Mariusz Tabulski

Jasnogórski Instytut Maryjny

 

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001