Aktualności

ABC oddania Matce Bożej. Wiara, nadzieja, miłość. Prymas Wyszyński - Patron naszego uwięzienia

·aktualności ·30 kwietnia 2020

Rozmowa z Ewą Czaczkowską, Jasna Góra 27 kwietnia 2020

Jasna Góra trwa w przygotowaniach do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Comiesięczne spotkania choć mają inną formę i odbywają się bez udziału pielgrzymów, są rozważaniami wokół zaplanowanych wcześniej tematów w cyklu „Prymas Jasnogórski – Maryjna droga do świętości”. Tym razem, 27 kwietnia, była mowa o „ABC oddania Matce Bożej. Wiara, nadzieja, miłość. Prymas Wyszyński – Patron naszego uwięzienia”. Gościem specjalnym była Ewa Czaczkowska autorka książki: „Prymas Wyszyński. Wiara nadzieja miłość”. Transmisja odbyła się w Radiu Jasna Góra i na jasnogórskim kanale YouTube.

Spotkaniu towarzyszyła modlitwa – nocne czuwania w kaplicy Matki Bożej z 27 na 28 dzień miesiąca; o dobre przygotowanie do beatyfikacji i jej owoce a teraz także przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia o zaprzestanie epidemii.

– Życie Stefana Wyszyńskiego w sposób heroiczny, a więc przekraczający naturalne dyspozycje, otwartego na działanie łaski Bożej było realizacją cnót wiary, nadziei i miłości w konkretnych wydarzeniach. Uznanie i zatwierdzenie tego przez papieża Franciszka, otworzyło perspektywę ogłoszenia błogosławionym Prymasa Tysiąclecia. Nie tylko ze względu na niego samego, co przede wszystkim dla dobra wspólnoty Kościoła i Narodu, którym służył – przypomina o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

Zauważa, że kiedy odebrano mu osobistą wolność, pozbawiono możliwości spełniania powierzonych sobie zadań – przez wiarę nadzieję i miłość wyznawał: „wielkie rzeczy uczynił Wszechmogący Bóg przez Matkę Najświętszą”.

Współpracując z Bogiem, w swoistej szkole Maryi, wydoskonaliła się jego wiara, której istotą stało się bezwarunkowe zawierzenie Bożej Opatrzności. Rozpalona na nowo nadzieja dała impuls do myślenia o przyszłości a poddane świętej zależności spojrzenie na miłość, w jej perspektywie pozwoliło odkryć w niewoli narzędzie prawdziwej wolności.

Wszystko to zrealizowało się w konkretnych działaniach Prymasa: jego osobistym oddaniu Matce Bożej; zamyśle odnowienia ślubów królewskich; programie Wielkiej Nowenny przed Millenium Chrztu Polski, którego kulminacją miał być akt oddania Polski Matce Bożej w niewolę miłości.

– Te wszystkie dzieła dojrzewały w sercu kard. Wyszyńskiego w ukryciu i samotności, właśnie podczas uwięzienia. W coraz głębiej przeżywanej przez niego wtedy bliskości Maryi, w której odnalazł najpewniejszą drogę bezpiecznego dojścia do wyznaczonego sobie celu – zaznacza o. Tabulski.

– To swoiste „Prymasowskie ABC oddania Matce Bożej, w wierze nadziei i miłości” może stanowić umocnienie dla nas w obecnej sytuacji, pozornie bez wyjścia, a samego Prymasa czynić najlepszym na te czasy Patronem – podkreśla paulin.

O tej właśnie drodze konkretnych wydarzeń z życia przyszłego błogosławionego Małgorzata Bartas-Witan i o. Mariusz Tabulski rozmawiali z Ewą Czaczkowską, autorką biografii przyszłego błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z początkiem maja ukaże się książka: „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość”.

Izabela Tyras
Radio Jasna Góra

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu filmowego ze spotkania z Ewą Czaczkowską:„ABC oddania Matce Bożej. Wiara, nadzieja, miłość. Prymas Wyszyński – Patron naszego uwięzienia”.

 

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001