Jedyny program to Matka Boża!


Maryjny program Prymasa Wyszyńskiego wciąż aktualny!
 kolejne spotkanie przed beatyfikacją.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski – Maryjne drogi do świętości” odbyło się w przededniu 39. rocznicy śmierci Sługi Bożego. To dzień dziękczynienia za służbę Prymasa dla Kościoła i narodu. O realności i aktualności programu maryjnego Prymasa Tysiąclecia mówił na Jasnej Górze podczas spotkania franciszkanin o. Zdzisław Kijas, relator procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. prof. Zdzisław Kijas z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podjął temat: „Jedyny program – życie oddane – Soli Deo Per Mariam”. Spotkanie miało formę online i było dostępne dzięki transmisjom: m.in. Radia Jasna Góra i na kanale YouTube.

Zakonnik, odnosząc się do swojego czasu przeżywanej właśnie kwarantanny, zwrócił uwagę na potrzebę poszukiwania wolności duchowej i podkreślił, ze właśnie takie doświadczenie i odkrywanie wolności w sobie było ważnym fundamentem kondycji duchowej Prymasa Tysiąclecia w czasie uwiezienia przez komunistów. Był to – zdaniem postulatora – ważny czynnik dojrzewania do świętości Wyszyńskiego, a czas uwięzienia ojciec profesor nazwał swoistym Wieczernikiem Prymasa, w którym z modlitwy rodziła się jego moc słowa.

O. Kijas podkreślił, że jakość życia ludzkiego w wielkiej mierze zależy od nauczycieli i przewodników obieranych na drodze swego życia. Dla Prymasa zasadnicze znaczenie, także w wymiarze egzystencjalnym, miało wybranie Maryi za Matkę i Przewodniczkę. Tu franciszkanin upatruje wielkość Sługi Bożego. – Wierność Maryi, wierność Jej wskazaniom, to ważne, zwłaszcza, w sytuacjach granicznych i to pokazuje nam jego życie – mówił gość spotkania.

Wskazując na wyróżniki drogi maryjnej, postulator podkreślił: pokorę, która otwiera na Boga, posłuszeństwo i uległość, które są zaufaniem Bogu. – Uległość uczy pokory – tłumaczył o. Kijas – Pokora jest rzeczą bardzo cenną, ale i bardzo rzadką i to w każdym kontekście i w każdym momencie historii, we współczesnej kulturze bardzo rzadką. Czwartym wyróżnikiem drogi maryjnej Prymasa Wyszyńskiego jest nadzieja, która na współczesne czasy jest cnotą niezwykle ważną.

O. Kijas podkreślił, że program maryjny Prymasa, na którym oparł swoja modlitwę i działanie, jest wciąż aktualny i skuteczny. – Prymas uczynił nas słuchaczami swojego dialogu z Maryją. To staje się wówczas autentyczne. Jego maryjność nie zamykała się w pobożnych formułach. To program życia, który pisał na kolanach także u Matki Bożej Jasnogórskiej – mówił – postulator.

Spotkania z cyklu „Prymas Jasnogórski – Maryjne drogi do świętości”, choć w zmienionej formie – online, są kontynuowane i odbywają się 27. dnia miesiąca, stanowiąc przygotowanie do zapowiedzianej beatyfikacji. Odbywają się także nocne czuwania w kaplicy Matki Bożej z 27. na 28. dzień miesiąca.

Mirosława Szymusik
Radio Jasna Góra

 

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001