Nawiedzenie Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Warszawsko-Praskiej


Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się w okresie: od 2 września 2017 r. do 16 czerwca 2018 r., kolejno w 21 dekanatach, zgodnie z zatwierdzonym przez Biskupa Warszawsko-Praskiego terminarzem. Rozpoczęło się w sobotę 2 września o godz. 12.00 na Rynku w Radzyminie pod przewodnictwem J.E. Kazimierza Kardynała Nycza, Metropolita Warszawskiego, w z udziałem Episkopatu Polski, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, sióstr zakonnych, seminarzystów oraz wierni świeccy z całej diecezji.

Uroczyste zakończenie Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Diecezji Warszawsko-Praskiej miało miejsce 16 czerwca 2018 r. o godz. 12.00 na Placu Szembeka (przed kościołem Najczystszego Serca Maryi). Stojąc przed wizerunkiem nawiedzenia z zapalonymi świecami, księża dziekani, a także biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk, zawierzyli Maryi całą diecezję, jej kapłanów, osoby konsekrowane, wszystkie parafie, wspólnoty, rodziny, chorych, samotnych.

Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i przygotować do dobrego przeżycia 100-lecia objawień fatimskich oraz do 25 rocznicy utworzenia Diecezji Warszawsko-Praskiej. Jest także czasem przeżywania jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i 60-lecia rozpoczęcia nawiedzenia kopii obrazu jasnogórskiego.

ŚWIADECTWA
Na zakończenie: Warszawa pożegnała jasnogórską ikonę. To był czas łask, rozmów z Matką w cztery oczy, zwierzania i zawierzania. Wszystkie spotkania z każdym pojedynczym sercem, wewnętrzna rozmowa z Matką, jest jakimś obrazem tego, jak wiele Bożej łaskawości dociera do nas w codzienności każdego dnia. Niech Maryja towarzyszy drodze pielgrzymującego ludu Bożego i niech go nigdy nie opuści – mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z udziałem warszawsko-praskich biskupów oraz kilkunastu biskupów gości.

– Przez 224 dni trwaliśmy na modlitwie i przez wstawiennictwo Matki Bożej doświadczaliśmy obfitości Bożych łask. Dziś swoje dziękczynienie wyrażają wspólnoty 185 parafii i ośrodków duszpasterskich, 27 domów zakonnych, Centrum Formacji Misyjnej, 3 szpitali oraz domu księży emerytów i wyższego seminarium duchownego, gdzie Maryja przybyła na trasie peregrynacji – mówił bp Marek Solarczyk, który najczęściej spośród warszawsko-praski biskupów witał obraz nawiedzenia w parafiach diecezji. – Ten czas na zawsze pozostanie doświadczeniem mocy modlitwy i piękna wspólnoty wierzących. Pragniemy nieustannie napełniać stągwie naszego życia łaskami Boga – dodał. Jako dziękczynienie całej diecezji, od jutra kolejno w każdej parafii i wspólnocie zakonnej, które odwiedziła Matka Boża, odbędzie się dzień modlitwy i zawierzenia.

Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

 

Kalendarium Nawiedzenia

Instrukcja duszpasterska Nawiedzenia

 

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001