Aktualności

Kolejne spotkanie z cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”

·aktualności ·31 maja 2019

Wolność powracające wyzwanie

28 maja odbyło się kolejne, czwarte spotkanie zatytułowane „WOLNOŚĆ – powracające wyzwanie”, w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Tradycyjnie na początek wydarzenia odprawiono Mszę św. w intencji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Nabożeństwu w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na zakończenie kazania, cytując Prymasa Tysiąclecia zaapelował: „ Chciejmy więc dzisiaj na te trudne drogi współczesnego czasu wziąć Maryję jako naszą przewodniczkę na drogach ciemności wiary i ciemnościach codziennego życia”.

Po Mszy św. w Instytucie maryjnym odbyło się spotaknie. Głównym punktem programu była prezentacja książki ks. prof. Zdzisława Struzika zatytułowana – „Obrona wolności narodu księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości 1918-2018”.

W spotkaniu udział wzięli równie: Monika Rogozińska, dziennikarka, himalaistka, autorka książek oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

„Największą naszą wartością jest wiara naszego ludu, jego przywiązanie do Kościoła w Chrystusie i Jego Matce” – mówił na kilka dni przed swoją śmiercią w maju 1981 roku prymas Stefan Wyszyński. Właśnie ta wiara była fundamentem duchowej wolności narodu polskiego, kiedy tej realnej w życiu społecznym i politycznym nie było. Teraz, kiedy żyjemy w demokratycznym państwie, które żywi się wolnością swoich obywateli, coraz mocniej dają o sobie znać nowe demony zniewolenia. Ponownie wolność jest zagrożona, a chociażby tzw. polityczną poprawnością.

Czy na pewno nasza obecna sytuacja w której musimy dokonywa wyborów nie jest bardzo odległa od czasów walki o wolność z totalitarnym systemem komunistycznym, gdy przez czerwone zniewolenie przeprowadzał nas Prymas Tysiąclecia? Takie pytanie zostało sformułowane przez organizatorów na stronach internetowych wydarzenia. W świetle nauk Prymasa Tysiąclecia – piszą organizatorzy – warto na nowo odczytywać – tak współcześnie afirmowaną – wolność wyznania, wolność słowa, wolność wychowania wolność, kobiet, wolność, artystyczna. Tak w doświadczeniu osobistym jak i społecznym oraz narodowym.

Powyższe stwierdzenia zostały wielowątkowo rozwinięte podczas rozmowy, która była transmitowana przez Radio Jasna Góra i dokumentowana przez studio telewizyjne Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Szerokie spectrum zagadnień społecznych, państwowych, narodowych, kościelnych objętych myślą i nauczaniem kard. Stefana Wyszyńskiego, a zebrane w jedną syntetyczną całość w wymienionej książce, zyskało podczas spotkania dodatkowy współczesny kontekst. W bardzo bogatych w treści wypowiedziach, dotyczących wolności, jej aspektów, historycznych faktów walki o wolność, przewijała się jedna główna myśl, że prawdziwą wolnością jest Bóg, a programem wolnościowym dla Polski była i jest Maryja, królująca naszej Ojczyźnie z jasnogórskiego tronu.

Potwierdziła to himalaistka Monika Rogozińska, mówiąc, że odnalazła wolność w górach, ale prawdziwie wolna poczuła się dopiero na innej górze – na Jasnej Górze.

W trakcie rozmowy odwoływano się do nagrań z wypowiedziami kard. Stefana Wyszyńskiego. Całość wydarzenia podsumował abp Wacław Depo, który jeszcze raz powtórzył, że polska wolność ma maryjny rys i od tej prawdy nie można uciec. I jeżeli ktoś chce Polskę w taki czy inny sposób zniewolić, zawsze uderza w Matkę Bożą Częstochowską – dodał na końcu hierarcha, nawiązując do ostatnich profanacji wizerunku Jasnogórskiej Pani.

O. Mariusz Tabulski wyraził wdzięczność Gościom i mediom, szczególnie Patronom jasnogórskich spotkań z Prymasem Wyszyńskim. Zaprosił też na kolejne – 17 czerwca do Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001