Aktualności

Katecheza z Janem Pawłem II

·aktualności ·3 września 2019

IV SPOTKANIE
„Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II”.

„PROGRAM DUSZPASTERZOWANIA W POLSCE I W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM!”.
Polska maryjność wizją Polski jutra i przyszłego Kościoła”.

Po przerwie wakacyjnej, zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II”. Poprowadzą je tradycyjnie: dr Wincenty Łaszewski wraz z o. Wojciechem Decem, paulinem.  Tematem katechezy będzie: „PROGRAM DUSZPASTERZOWANIA W POLSCE I W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM!”. Polska maryjność wizją Polski jutra i przyszłego Kościoła”.

Instytut Maryjny na Jasnej Górze pragnie w ten sposób przypomnieć szczególnie ważne słowa, jakie Ojciec Św. wypowiedział przed 40. laty w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski i na Jasną Górę.

We wrześniowej katechezie m.in. usłyszymy znamienne słowa, jakie Jan Paweł II wypowiedział do Prymasa Wyszyńskiego 4.VI.1979r.: Księże Prymasie! Pozwól mi tylko to jedno jeszcze powiedzieć, że ci się spełnia – i ja za to Bogu dziękuję – że ci się spełnia ten punkt twego odważnego, bohaterskiego programu, duszpasterzowania w Polsce i w świecie współczesnym!

Spytamy: dlaczego Jan Paweł II określił program duszpasterski Prymasa Wyszyńskiego – bohaterskim…? O jakim programie mówi Ojciec Św.?

„Kiedy Papież mówi: „bohaterski” podkreśla, że program jest w najwyższym stopniu „odważny”, że jest „zuchwały”, że jest „ofiarny”, że jest właśnie „szaleńczy”. Zaznacza we wprowadzeniu do katechezy dr Wincenty Łaszewski. Dodaje jeszcze – „program Prymasa jest odważny aż po przekroczenie nawet ostatniej z granic lęku – dla Prymasa i dla każdego innego to nietrudne, jeśli ma się prawdziwą wiarę. Ten bohaterski program wymaga bohaterów, ludzi gotowych nawet na męczeństwo. Pierwszym „odważnym” jest kardynał Wyszyński. Program ten wymaga nie tylko jego zaangażowania, ale odwagi i ofiary…“.

Czy program, do którego wezwał Prymas nie był „szalonym”, gdy Kościół w Polsce w roku 1966 był zagrożony zniszczeniem, atakowany i prześladowany, a Prymas mówi, że przez całkowite oddanie się Maryi do Jej dyspozycji można uratować Kościół – więcej: ocalić Kościół na całym świecie?

Czy Prymas Wyszyński chciał zmienić historię całego Narodu, a może świata?
I dlaczego „obecność Jasnogórskiej Bogarodzicy“ jest w tym dziele i w tym planie taka ważna…?

 

ZAPRSZAMY
8. IX. 2019 – godz. 19.30 do Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze.

 

o. Mariusz Tabulski
dyr. Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001