Spotkanie 6 - „Ojciec mój z upodobaniem pielgrzymował na Jasną Górę...”


Słowa Prymasa: Wyszyńskiego „Ojciec mój z upodobaniem pielgrzymował na Jasną Górę…” były punktem wyjścia do spotkania i rozmowy na temat znaczenia dla Jasnej Góry i Kościoła osoby wielkiego Prymasa. Spotkanie w Instytucie Maryjnym na Jasnej Górze stało się okazją do rozmowy o książce Piotra Kordyasza pt. „STEFEK. Opowiadania o dzieciństwie Kardynała Wyszyńskiego. Prymasa Polski ”. Na wieczorze obecny był sam autor książki, a także goście: Gabriela Szulik, redaktor Małego Gościa Niedzielnego oraz Michalina Jankowska, pedagog, dyrektor Instytutu Prymasowskiego. Całość poprowadziła Małgorzata Bartas-Witan z redakcji katolickiej Polskiego Radia.

„Wracamy do fundamentów życia ks. Prymasa” – podkreślał o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego w rozmowie z Radiem Jasna Góra. Zauważył, że dzieciństwo kard. Wyszyńskiego to także „wielka dramaturgia”. „Z jednej strony piękna, kochająca się rodzina, z drugiej trudne wydarzenia, kiedy Stefek przeżywa śmierć matki, kiedy ojciec zaprowadza go w ukryciu na groby powstańców, kiedy przez Zuzelę przyjeżdżają Kozacy, gdy ucieka upokorzony przez rosyjskiego nauczyciela ze szkoły” – wyjaśniał o. Tabulski. Podkreślił, że świat, zebranych przez autora książki przeżyć Prymasa, stanowi fundament, do którego musimy powracać, aby lepiej zrozumieć wielkość człowieka, którego niedługo będziemy nazywać Błogosławionym.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.30 w siedzibie Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Wieczór rozmów poprzedziła Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Piotr Kordyasz jest publicystą i autorem książek dla dzieci i młodzieży. Książka to zapis wspomnień kard. Wyszyńskiego o rodzinnym domu. Jest to pozycja przeznaczona dla dzieci, chociaż nie tylko. Autor stworzył opowiadania ukazujące klimat domu rodzinnego państwa Wyszyńskich. Są w nich: prostota, skromność, wzajemny szacunek i miłość, głębokie ukochanie spraw Ojczyzny, Kościoła i Matki Bożej – cechy, które można odnaleźć w dojrzałej osobowości wielkiego Prymasa.

„Jeżeli chodzi o tytuł „Stefek” to miałem dylemat i zastanawiałem się, czy wypada go użyć w odniesieniu do Prymasa Tysiąclecia i niekoronowanego króla Polski, bo i tak go nazywano – wyjaśnił podczas spotkania Piotr Kordyasz – Ale przecież jako chłopiec był Stefkiem, wszyscy się tak do niego zwracali. Bardzo pomógł mi w podjęciu decyzji wpis ks. Prymasa na egzemplarzu encykliki ‘Rerum Novarum’, który ofiarował swoim rodzicom, a do której napisał wstęp. Tam była taka dedykacja: 'Kochanym moim Rodzicom pracę tę składa Stefek’. Pomyślałem, że skoro sam ks. profesor tak się podpisał, to wypada użyć zdrobnienia imienia w tytule książki”.

„Mimo, że to jest książka dla dzieci, pisana językiem i w formie dziecięcej, to za tym stoi bardzo potężny materiał historyczny i potężna weryfikacja historyczna, nawet poszczególnych epizodów, które są powszechnie znane, ale różnie były przedstawiane” – mówił autor Piotr Kordyasz. Jak informował, głównymi źródłami do pisania książki były mozolnie wyszukiwane wypowiedzi ks. kardynała o domu rodzinnym, a także spotkania z siostrzenicami ks. prymasa, rodziną i świadkami, którzy znali jego rodzinę. Zawarte w krótkich opowiadaniach zdarzenia są autentyczne i pochodzą głównie z przekazu najbliższej rodziny kard. Wyszyńskiego, bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia, którym przy różnych okazjach przytaczał wspomnienia z domu rodzinnego oraz autoryzowanych zapisów publicznych czyli wypowiedzi samego sługi Bożego.

„Wychowałem się w ruchu apostolskim ‘Rodzina rodzin’. Jest to ruch, który założył prymas i wiele lat byłem tam wychowawcą dla dzieci. Sam jako dziecko wiele słyszałem o prymasie i potem jako starszy o nim opowiadałem. I z tych opowiadań zrodziła się właśnie książka” – opowiadał autor Piotr Kordyasz.

Prowadząca spotkanie Małgorzata Bartas-Witan podkreśliła, że w obecnej świadomości ludzi funkcjonuje wizerunek Stefana Wyszyńskiego jako wielkiego człowieka, kardynała, a bardzo mało obecna jest postać Stefka, czyli małego dziecka i potem młodego chłopca. Podkreśliła, że prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat osoby Stefana Wyszyńskiego jest Instytut Prymasowski. Michalina Jankowska, pedagog, dyrektor Instytutu Prymasowskiego zaprosiła wszystkich do odwiedzenia siedziby Instytutu, w którego zbiorach są nagrania, zdjęcia i przemówienia kard. Wyszyńskiego. Zaprosiła też do odwiedzenia nowej strony Instytutu, gdzie można posłuchać głosu kard. Wyszyńskiego – www.instytut-wyszynskiego.pl.

Zebrani mieli możliwość obejrzenia archiwalnych zdjęć oraz wysłuchania nagrań kard. Wyszyńskiego, w których wspominał m.in. wydarzenia z dzieciństwa w domu rodzinnym, a także ze szkoły. Na jednym z nich mówi: „To, co zostało w mojej dziecięcej pamięci, to ten obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym tak często mój ojciec się modlił, do którego przychodziła i moja przedwczesna zmarła matka. Ten obraz pozostał mi. Może nie zawsze umiałem zrozumieć, dlaczego mój Ojciec tyle czasu klęczy przed tym Obrazem. Dziś to rozumiem, bo wiedziałem, że był wierny darowi modlitwy do ostatnich lat swoich”.

Gabriela Szulik, redaktor Małego Gościa Niedzielnego poinformowała, że również tegoroczne materiały adwentowe dla dzieci będą koncentrowały się wokół osoby kard. Wyszyńskiego: „Jest taki zamysł, żeby po prostu Go przedstawić, począwszy od tych pierwszych lat, od tego Stefka wychodząc, żeby też to dzieci usłyszały, choćby te wspomnienia Prymasa, w tej chwili można to opublikować w Internecie, dzieci mogą smartfonem zeskanować kod QR i już słyszą głos Prymasa”.

Książka „Ojciec mój z upodobaniem pielgrzymował na Jasną Górę…” została wydana nakładem Wydawnictwa ZEBB, do nabycia w księgarni Claromontana.

O. Mariusz Tabulski zaprosił wszystkich na następne spotkanie z cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”, które odbędzie się 27 października o godz. 18.30.

Na podstawie:
o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001