Aktualności

PYTANIE O „WOLNOŚĆ”

·aktualności ·20 listopada 2019

Zapraszamy do obejrzenia katechezy o „wolności”

W ramach kolejnego spotkania z Janem Pawłem II organizowanym przez Jasnogórski Instytut Maryjny na Jasnej Górze w 40.rocznicę I pielgrzymki papieża do Polski tematem być „Pytanie o wolność która obdarzył nas Bóg”. Punktem wyjścia do tematu wolności były słowa Jana Pawła II z 1979 r., w których potwierdzał historyczny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Polsce i świecie współczesnym z 3 maja 1966 r. – Akt ten mówi o paradoksie wolności i niewoli. To Miłość stanowi spełnienie wolności, a równocześnie do jej istoty należy przynależeć – czyli nie być wolnym, albo raczej być wolnym w sposób dojrzały! – mówił papież na Jasnej Górze. Podkreślał, że „ słowo „niewola”, które nas zawsze boli, w tym jednym miejscu nas nie boli. W tym jednym odniesieniu napełnia nas ufnością, radością posiadania wolności! Tutaj zawsze byliśmy wolni!”.

Katechezy maryjne prowadzi mariolog, dr Wincenty Łaszewski. Mówiąc o wolności zauważył, że Jan Paweł II „w sposób genialny tłumaczył prawdziwy sens słowa niewola pokazując, że zawłaszczenie go przez świat straszliwie zubaża jego treść”. – Tego „nie-bycia-wolnym” w miłości nigdy nie odczuwa się jako niewoli, nie odczuwa jako niewoli matka, że jest uwiązana przy chorym dziecku, lecz jako afirmację swojej wolności, jako jej spełnienie. Wtedy jest najbardziej wolna! Oddanie w niewolę wskazuje więc na „szczególną zależność”, na świętą zależność i na „bezwzględną ufność”. Bez tej zależności świętej, bez tej ufności heroicznej, życie ludzkie jest nijakie!- mówił papież.

W odniesieniu do narodu, dr Łaszewski zauważył, że brama, przez którą kardynał Wyszyński prowadził polski naród, jest wejściem do kolejnego, jeszcze węższego maryjnego kręgu. Oznaczałoby to, że „Prymas wymarzył sobie coś tak radykalnego dla naszego narodu, a Wielka Nowenna i równie wielka peregrynacja Obrazu Matki Bożej miała nas do tego przygotować i pozwolić nam trwać w tym wąskim kręgu dla szczególnie wybranych, w kręgu niewolnictwa.

Zapraszamy na ostanie spotkanie w cyklu „Katechezy z Janem Pawłem II” odbędzie się 8 grudnia.

o. Mariusz Tabulski
Jasnogórski Instytut Maryjny

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001