Aktualności

Prymas Wyszyński - „Ojciec wolnych ludzi”

·aktualności ·3 lipca 2020

Relacja z jasnogórskiego spotkania 27 czerwca, przygotowującego do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

„Ojciec” to jedno z najbardziej osobistych określeń Prymasa Stefana Wyszyńskiego, którym obdarzały go osoby z najbliższego otoczenia. Wyraz bliskiej więzi, ale także zaufania jego prowadzeniu, jako kogoś, komu zależy na prawdziwym dobru swoich duchowych dzieci, zarówno w indywidualnym, jak i wspólnotowym wymiarze. Takie doświadczenie miały z pewnością członkinie późniejszego Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ale także i wiele innych osób, na których życiowej drodze Boża Opatrzność postawiła błogosławionego ojca. Za jego ziemskiego życia, ale i po jego śmierci. Pozostawione przez niego ślady – świadectwo i słowa – stanowią niezmiennie swoisty drogowskaz dojrzałego życia. A to właśnie jest główną troską każdego dobrego Ojca.

Dlatego tez Prymas Wyszyński z jednej strony traktowany był (jest?) jako ojciec Narodu, ale także jako ojciec duchowy konkretnych osób. W obu przypadkach – ojciec wolnych ludzi.

Ten tytuł, wzięty z książki Pawła Zuchniewicza, stanowił hasło kolejnego spotkania w ramach cyklu: Prymas Jasnogórski. Maryjne drogi świętości – przygotowującego do beatyfikacji Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

To czerwcowe wydarzenie, które miało miejsce w Jasnogórskiej Auli JPII 27 czerwca – kilka dni po Dniu ojca – tradycyjnie związane było z comiesięcznym czuwaniem w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Teraz także w formie codziennego modlitewnego kołatania, w tej samej intencji.

A swoim odkrywaniem ojcostwa przyszłego błogosławionego dzielili się Paweł Zuchniewicz – publicysta katolicki, autor wielu książek poświęconych Prymasowi Wyszyńskiemu, w rozmowie z o. Mariuszem Tabulskim i Małgorzatą Bartas-Witan (w formie nagranego wcześniej spotkania) oraz zaproszeni przez Izabellę Tyras  – o. Michał Legan – misjonarz Miłosierdzia i Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. W spotkaniu uczestniczył także przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Obydwa wymiary wydarzenia przedstawiają poniższe filmy – w formie linków do nich.

 

SPOTKANIE

Cz 1 – https://youtu.be/W0L8m9wTqCM

Cz 2 – https://youtu.be/-XkG0Z1ME90

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001