Jasnogórski Instytut Maryjny i wspólnota „ocalanych” zorganizowali spotkanie w ramach 31. Spotkania Anonimowych Alkoholików na Jasnej Górze. „Przyjechałem na Jasną Górę w związku z tym, że świętują tutaj 'Ocaleni’, a ocalenie to jest to, czego doświadczyłem w życiu – wyznał Rafał autor programu telewizyjnego z serii 'Ocaleni’. Spotykają się tutaj wspólnoty 12-krokowe, głównie anonimowi alkoholicy, Al-Anon, ale także depresanci, hazardziści. My przyjechaliśmy z grupą ludzi ze wspólnoty św. Jakuba, która niesie to orędzie 12-krokowe, by pomagać ludziom, którzy są nałogowymi grzesznikami, nałogowymi faryzeuszami, ludźmi, którzy choć są praktykujący, to nie dość wierzący
Program Ocaleni (emitowany przez TVP w czwartek) prezentuje historie osób, którzy doświadczyły „piekła nałogu”, ale w którymś momencie rozpoznali swój problem i teraz żyją w trzeźwości. Autor programu Rafał Porzeziński rozmawia z rodzinami bohaterów oraz osobami, które pomogły im wyjść z uzależnienia. Zauważa – „prowadzę od 1,5 roku w Telewizji Polskiej taki program, który się nazywa ‘Ocaleni’, to była też okazja, żeby zaprosić tych wszystkich, którzy mają powody być wdzięczni za swoje ocalenie z różnych nałogów. To, co wspólne i charakterystyczne dla tych wszystkich osób, które trafiły na łamy tego programu radiowego, czy telewizyjnego to, to, że wszyscy w pewnym momencie zawołali o pomoc do Boga, w chwili totalnej bezsilności życiowej, i każdy otrzymał szanse. Myślę, że to jest charakterystyczne dla wszystkich zaproszonych, że jest nadzieja, nawet, gdy twoje życie jest beznadziejne. Myślę, że będzie dziś na to wiele osobowych dowodów. Teraz trwa koncert Arkadia, który w każdym programie swoim talentem okrasza nasze spotkania, a jednocześnie jest osoba ocaloną z narkotyków i innych rozpadlin” – podkreślił Rafał Porzeziński.
„Razem z Rafałem Porzezińskim, z którym się znamy od wielu lat, pomyśleliśmy, że w ramach Pielgrzymki Trzeźwościowej możemy zrobić coś więcej – przyprowadzić Ocalonych do jasnogórskiej Matki i Królowej. Już w ubiegłym roku jubileuszowym, 100-lecia Niepodległości zrobiliśmy program ‘Ocaleni’ na Sali rycerskiej, aby pokazać że jesteśmy ocaleni przez Matkę Bożą, ocaleni również jako Naród przez Królową Polski – opowiada o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. W ramach XXXI pielgrzymki Spotkań ludzi trzeźwiejących, członkowie i sympatycy ‘Ocalonych’ z całej Polski zjechali się na Jasną Górę, aby jako wspólnota spotkać na Jasnej Górze. Ocaleni bowiem potrzebują ciągle umocnienia w swojej drodze, ale też sił by ratować innych. Ich już Matka Boża wybrała aby przez swoje wstawiennictwo ocalać konkretnego człowieka i Jej oddany Naród”.
Instytut maryjny jest własne po to, aby wspierać takie działanie, bo ” idea Ocalonych jest bardzo ważna i Ocaleni mogą ocalać i ratować innych. To jest też przesłanie, które chce dać nam Matka Boża na Jasnej Górze i do czego chce też nas zaprosić: żebyśmy przyprowadzali innych. Wszystko po to, aby mogła ocalać i przekonywać o swojej miłości” – podkreślał o. Mariusz Tabulski.
W czasie spotkania na Sali papieskiej wystąpili: o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów – 'Tu zawsze byliśmy wolni’; o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów – 'Każdy potrzebuje ocalenia’ i Rafał Porzeziński, autor programu 'Ocaleni’, instruktor terapii uzależnień, który podjął temat 'Duchowe źródła programu 12 kroków’. Również swój koncert dał Arkadio i Dj Dugi, którzy występują również w programie 'Ocaleni’.
Organizatorami spotkania byli: Jasnogórski Instytut Maryjny, Zespół Programu Ocaleni oraz wspólnota św. Jakuba 12 Kroków dla Chrześcijan.
(za: BPJG)