Aktualności

Królewska pieśń narodu. Historia zapisana słowami i muzyką

·aktualności ·5 października 2020

Na Jasnej Górze, po wakacyjnej przerwie, wznowiony został cykl spotkań „Maryjna droga do świętości Stefana kardynała Wyszyńskiego”, wpisujący się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Spotkanie odbyło się w niedzielę, 27 września w Sali Papieskiej na Jasnej Górze, ale było także na żywo przekazywane do Internetu za pośrednictwem jasnogórskiego kanału YouTube.

Tematem siódmego w cyklu spotkania były słowa: „Królewska pieśń narodu. Historia zapisana słowami i muzyką”. Gośćmi spotkania byli: o. Grzegorz Prus – paulin, który przez ostatnie 6 lat był przeorem Klasztoru Paulinów na krakowskiej Skałce, a obecnie, od 1 października, jest nowym dyrektorem Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, oraz twórcy Oratorium o kardynale Wyszyńskim „Soli Deo per Mariam” – kompozytor Piotr Pałka (osobiście) oraz drugi kompozytor Hubert Kowalski i autor libretta ks. Tadeusz Golecki (przez łącza internetowe).

W czasie spotkania była okazja do wysłuchania fragmentów oratorium o Stefanie kard. Wyszyńskim „Soli Deo per Mariam”, które powstało z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów. Jego premiera odbyła się w bazylice na Jasnej Górze w 4 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wkrótce ma zostać wydane na płycie. Kompozytorzy Oratorium : Piotr Pałka i Hubert Kowalski oraz ks. Tadeusz Golecki – autor libretta, dzielili się swoim przeżyciem osobliwego i duchowego spotkania z Ks. Prymasem z czasu pisania muzyki i tesktów.

Część spotkania poświęcona była wizytom Prymasa Tysiąclecia na krakowskiej Skałce, gdzie kard. Stefan Wyszyński był częstym gościem, zwłaszcza na majowych uroczystościach połączonych z procesją ku czci św. Stanisława. O tych spotkaniach opowiadał o. Grzegorz Prus, wieloletni przeor na Skałce w Krakowie: „Gospodarzem uroczystości zawsze był Karol Wotyła, a tym, który szczególnie przewodniczył uroczystościom i głosił bardzo ważne przesłania i homilie, był Prymas Polski, szczególnie od 1966 roku, od Millenium. Prymas głosił ważne przesłania, kiedy mówił o rzeczach, o których nikt w Polsce nie mógłby powiedzieć, a On mówił – w imieniu narodu, kierując ważne słowa, nawet pod adresem władz” – mówił o. Prus.

Wieczór prowadzili: o. Mariusz Tabulski, organizator i pomysłodawca cyklu spotkań, dotychczasowy dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, i Małgorzata Bartas-Witan z redakcji katolickiej Polskiego Radia, która współpracuje z Jasną Górą przy organizacji wielu spotkań.

partnerzy

Kontakt

JASNOGÓRSKI INSTYTUT MARYJNY
BIBLIOTEKA MARYJNA


adres: ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
(I piętro)
tel.: 34 377 74 39 (pn.-pt. 8:00-16:00)
e-mail: Instytut Maryjny:
instytut.maryjny@jasnagora.pl
Biblioteka Maryjna:
biblmar@jasnagora.pl
konto: mBank S.A.
Oddział w Częstochowie
ul. Jasnogórska 79
76 1140 1889 0000 4641 0900 1001